אתר מידע לחולים: מחלות לב - הפרעות בקצב הלב, בעריכת פרופ' תרצה פוקס
מחלות לב
ייעוץ רפואי
אקטואליה
חדש באתר

צינטור וירטואלי

"חבר קופת חולים" - שיר סטירי מאת פרופ' דוד מוסקונה

פורומים חדשים

פורום 1:

שאלות ותשובות עם פרופ' פוקס

פורום 2:

פורום חופשי להחלפת רשמים ודעות על מחלות לב, קוצבים, אבלציה והפרעות קצב לב

 

לפרטים נוספים אודות הפורומים...

כדאי לדעת
מה זה אלקטרופיזיולוג?

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יומנה של רופאה - Electrophysiological Case Studies
יומנה של רופאה
 • הקדמה
 • רוני בן ה-15, בריא, אך מת במהלך משחק כדורגל
 • יורי בן ה-16 כמעט מת במהלך קטטת ילדים תמימה
 • דיאטת הרזיה ומוות פתאומי
 • הרגשת בטן רפואית שהצילה את תומר
 • שחקן כדורסל בנסיון להשיג במרמה אישור לכשירות ספורטיבית
 • כשהרופא נאלץ להיות בלש

  (מקרה מאוגוסט 2003, נכתב בספטמבר 2003)

  שחקן כדורסל מקצועי מליגת-על שניסה לקבל אישור כשירות ספורטיבי במרמה.

  בתאריך 31 לאוגוסט 2003, הגיע למשרדי שחקן כדורסל, מקצוען מהליגה הלאומית וביקש לקבל אישור "כשירות רפואי" לשחק "ספורט תחרותי". בקשה זו היא בקשה שיגרתית במשרדינו, במיוחד כאשר השחקן נבדק על ידי רופא אחר אשר גילה ממצא כלשהוא מבקש לברר את הדבר אצל מומחה לב או מומחה להפרעות קצב הלב. השחקן הגיע בלווית אדם נוסף אשר לדבריו הנו חברו הטוב. השחקן הציג בפניי תוצאות בדיקות אקו-לב ותוצאות בדיקת מאמץ אשר היו תקינים, וכן חתם על הצהרה רפואית אשר משמעותה היא שלמיטב ידיעתו הוא בריא.

  ראיינתי את השחקן וערכתי לשחקן בדיקה כללית וכן בדיקת ECG . תוך כדי הבדיקה חשדתי שמשהו אינו כשורה, מאחר ופרטים מסויימים בבדיקה הרפואית שערכתי לא תאמו לראיון עמו ולנתונים שציפיתי לראות בשחקן כדורסל מקצועי. חשדי גבר עם המשך הבדיקה. עם זאת, על פי כל הנתונים שהיו בידי, האדם שבדקתי היה בריא לחלוטין והענקתי לו מכתב המלצה שבו הנני מציינת כי השחקן בריא וכשיר לספורט תחרותי.

  בבירור שערכתי לאחר עזיבת השחקן נתברר לי כי האדם שבדקתי הינו מתחזה, ואילו האדם המלווה ואשר הציג את עצמו כביכול כחבירו הטוב, היה למעשה השחקן. לכשנודע לי הדבר נחרדתי ממשמעות מרמה זו. בימים אלה ממש, מתנהל דיון משפטי קשה מאד בענינו של השחקן מני לוי אשר התמוטט מהפרעות בקצב הלב תוך כדי משחק.

  עם הבנת המשמעות המלאה של מעשה המרמה הייתי נבוכה ואובדת עצות.

  בימים שלאחר הביקור הזה, שוחחתי עם הרבה אנשים, חברים, רופאים, חברים לעבודה, ועורכי דין. במיוחד ברצוני לציין בתודה את ד"ר לוטן, ממשרד הבריאות ואשר אחראי לרפואה ספורטיבית מטעם משרדו על עזרתו, הנחיתו ועידודו לפתרון הבעייה. כמו כן, תודתי לעורך דין אשר בעזרתו המקצועית פתרנו את הנושא.

  הודעתי למנכ"ל הקבוצה על המקרה, ובמיוחד הודעתי לו על ביטול מכתבי ושאין אני מקבלת על עצמי כל אחריות לבריאותו של השחקן. ברצוני לציין לטובה את שיתוף הפעולה שקיבלתי. הוא שלח את השחקן באופן מיידי להחזיר את המכתב, להתנצל, וחתם על הצהרה משפטית. גם הוריו ההמומים באו, התנצלו וחתמו על מסמכים משפטיים. לבסוף, דיווחתי על כך גם להוריו של אותו המתחזה.

  משמעות המקרה וחומרתו:

  בעולם הרפואה מקובל שיחסי רופא-מטופל הם יחסי אימון מיוחדים. אין זה מתפקידו של רופא להיות בלש מאחר והנורמות החברתיות בעולם המערבי הוא שלרופא מספרים רק דברי אמת. מסיבה זו, גם לא מקובל שרופא מבקש תעודה מזהה ממטופל שלו.

  אני רואה במקרה זה שבירת אימון ביחסים מיוחדים אלה. מעתה ואילך, במשרדי נבדוק תעודה מזהה בכל פעם שמטופל מבקש תעודה רפואית כלשהיא. כמו כן, ביקשתי מההסתדרות הרפואית שתביא לידיעת כל הרופאים בארץ פרטים על מקרה זה ולבקש שגם הם ינהגו כך. חבל שכך הם פני הדברים.

  הערה לרופאים:

  כאמור לעיל, בשל חומרתו של מקרה זה, דיווחתי על המקרה להסתדרות הרפואית. העתק המכתב נשלח לאיגוד הקרדיולוגי בישראל. לצערי, לא קיבלתי כל תגובה מההסתדרות הרפואית או מהאיגוד הקרדיולוגי. על כן, אנצל במה זו על מנת להפנות את תשומת לבם של חברי למקצוע אודות מקרה זה. מצורף בזאת העתק מכתבי המקורי להסתדרות הרפואית והאיגוד הקרדיולוגי.

   

  חזרה לראש הדף

  ייעוץ רפואי אישי
  בי"ח אסף הרופא:
  (08) 977-9730
  מרפאה פרטית:
  (03) 616-4042

  יומנה של רופאה

  יומנה של רופאה

  למצולם אין קשר לכתבה זו.

  הבלש שרלוק הולמס

  הבלש שרלוק הולמס

  למצולם אין קשר לכתבה זו.

  הבלש קולומבו נבוך. כדאי להמליץ לו להפסיק לעשן.

   
   
  מידע נוסף לרופאים

  מכתב להסתדרות הרפואית

  מכתב להסתדרות הרפואית. ראה הערתי למטה. טרם נתקבל תשובה למכתב זה.