אתר מידע לחולים: מחלות לב - הפרעות בקצב הלב, בעריכת פרופ' תרצה פוקס
מחלות לב
ייעוץ רפואי
אקטואליה
חדש באתר

צינטור וירטואלי

"חבר קופת חולים" - שיר סטירי מאת פרופ' דוד מוסקונה

פורומים חדשים

פורום 1:

שאלות ותשובות עם פרופ' פוקס

פורום 2:

פורום חופשי להחלפת רשמים ודעות על מחלות לב, קוצבים, אבלציה והפרעות קצב לב

 

לפרטים נוספים אודות הפורומים...

כדאי לדעת
מה זה אלקטרופיזיולוג?

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פורום הפרעות קצב לב, שאלות ותשובות

פורום

פורום לשאלות

שאלות ותשובות

שו"ת דף 1

שו"ת דף 2

שו"ת דף 3

 

כל השאלות – כל התשובות

 

שאלות נפוצות וטיפוסיות

 

דף מספר 2

ייעוץ רפואי אישי
בי"ח אסף הרופא:
(08) 977-9730
מרפאה פרטית:
(03) 616-4042

7) אני אישה בת 55. לאחרונה התחלתי לסבול מהתקפים של חום והזעה גם בימים קרים. האם מומלץ לקבל הורמונים על מנת להתגבר על המצב?

תשובת פרופ' פוקס:

זו שאלה קצת מורכבת. עד לאחרונה רופאים המליצו על מתן הורמונים על מנת להתגבר על בעיות מסוג זה. ההורמונים גם מנעו אוסטאופורוזיס (הידלדלות העצמות). היתה גם מחשבה שההורמונים מורידים כולסטרול ומורידים את השכיחות של מחלות לב.

במאי 2002, הסתיים מחקר גדול Women's Health Initiative אשר בדק את היעילות של שימוש באסטרוגן ופרוגסטין (הורמונים נשיים). המחקר הופסק מוקדם בגלל שהיתה עליה בשכיחות של סרטן השד בנשים שקיבלו הורמונים. היתה גם עליה בסיכוי ללקות בהתקף לב.

ההמלצות היום הן לנסות להשתמש בתכשירים טבעיים כדי להתגבר על תופעות החום וההזעה. נשים הסובלות מאוסטאופורוזיס יכולות לקבל תרופות ספציפיות שאינן על בסיס של הורמונים.

8) אני בחור בן 20. מידי מספר חודשים אני מרגיש דופק מהיר שנמשך למספר דקות. בזמן הדופק המהיר אני מרגיש חלש וקצת מסוחרר. ממה נובע הדופק המהיר?

תשובת פרופ' פוקס:

התקפים של דופק מהיר באנשים צעירים נובעים מהפרעת קצב. הפרעת הקצב בדרך כלל נובעת מקיומו של סיב הולכה נוסף למערכת ההולכה התקינה של הלב. זהו מצב מולד. הפרעת הקצב נובעת מ-"קצר חשמלי". ניתן לאבחן מצב זה על ידי רישום א.ק.ג. בזמן שמרגישים את הדופק המהיר. מאחר והרבה פעמים הפרעת הקצב חולפת עד שעושים את ה-א.ק.ג., קשה לעשות את האבחנה. במצב זה, צריך להתיעץ עם רופא קרדיולוג שהוא גם מומחה להפרעות קצב.

על מנת לאבחן את הבעיה, צריך לעשות בדיקה אלקטרופיזיולוגית. זה מעין צינטור שבו מוחדרים חוטי חשמל מיוחדים ללב, דרך וריד במפשעה. באמצעות בדיקה זו ניתן לאתר את מיקום הסיב הנוסף הגורם להפרעות קצב.

ניתן גם לנתק את ההולכה דרך הסיב הנוסף על ידי שימוש בגלי רדיו. פעולה זו מכונה "צריבה".

 

9) מפעם לפעם אני מרגיש שהלב מפסיק לדפוק ומחסיר פעימה. מה זה? האם אני חולה לב? האם אני נמצא בסיכון למוות פתאומי?

תשובת פרופ' פוקס:

שאלה טיפוסית זו נשאלת על ידי חולים רבים. ההרגשה הזו של "הפסקה רגעית בדופק הלב" היא אמנם מפחידה אך תופעה די שכיחה. במידה והנך בריא, ללא מחלת לב, ותפקוד בריא של הלב, אין צורך להבהל. הפסקה זו של הדופק נקראת "פעימה מוקדמת" של הלב והיא שכיחה למדי.

חשוב לציין כי עישון, שתית אלכוהל, וצריכת הרבה קפאין (ואפילו שתייה של 3-4 כוסות קפה ביום) יכולים להחמיר את התופעה.

בדרך כלל מומלץ לחיות עם התופעה הזאת וללמוד להתעלם ממנה. במקרים מסויימים אנו נותנים לחולים טיפול תרופתי למנוע מצבים אלה.

 

10) אני בת 33 ולפני כמה שנים הרגשתי בלב משהו כמו "החסרת פעימה". מכיוון שזה היה קורה פעם בשבועיים לא יחסתי לזה חשיבות. עם הזמן, התדירות עלתה ולפעמים אני מקבלת הרגשה זו מספר פעמים ביום. מה עלי לעשות?

תשובת פרופ' פוקס:

הרבה חולים פונים עם השאלה של מה לעשות אם מידי פעם מרגישים ש"חסרה פעימה". בפועל מדובר בפעימת לב מוקדמת בהשוואה ליתר הפעימות של הלב. אחרי הפעימה המוקדמת, הלב עושה הפסקה ארוכה יותר מההפסקה הרגילה שיש בין פעימה לפעימה. זה נותן את ההרגשה של "החסרת פעימה". חשוב לדעת כי עישון, שתית אלכוהול, וצריכת הרבה קפאין יכולים להחמיר את תופעה זו.

הרגשת "החסרת הפעימה" יכולה להיות הרגשה די מפחידה. אולם, במידה ואין לך מחלת לב ותפקוד הלב שלך תקין, אין סיבה להיבהל. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם רופא מומחה. המלצתי בדרך כלל היא ללמוד לחיות עם זה, אך במקרים מסוימים אפשר לתת טיפול תרופתי.

11) לאחרונה התחלתי לחוש בכאב ממוקד לחזה השמאלי. עברתי בדיקות בקופת חולים אשר כללו צילום חזה, ובדיקות דם. הרופאה בקופת חולים חושבת שיש לי דלקת בשריר הלב. מה זה דלקת בשריר הלב?

תשובת פרופ' פוקס:

מחלות חום כתוצאה מוירוסים מסוימים יכולות לפגוע גם בלב. לפעמים מדובר בדלקת של הקרום העוטף את הלב ולפעמים יש מעורבות של שריר הלב עצמו. המחלה תוקפת בעיקר אנשים צעירים ואכן מתבטאת בכאבים בחזה. כאשר הדלקת פוגעת בקרום הלב בלבד, הטיפול הוא בדרך כלל על ידי מנות גבוהות של אספירין, ולרוב, החולים מתרפאים לגמרי מהמחלה תוך כחודש.

לעומת זאת כאשר הדלקת פוגעת בשריר הלב עצמו, הדבר עלול לגרום לפגיעה בתפקוד שריר הלב עצמו, ובמקרה זה, החולה אינו מתאושש מהמחלה.

הדלקת של קרום הלב מאובחנת על ידי א.ק.ג. ועל ידי אקו של הלב. כאשר הדלקת פוגעת בשריר הלב עצמו האקו הוא כלי העזר העיקרי באבחנה.

 

12) בגיל 38 הושתל בי קוצב לב בגלל דופק לב איטי. בשנה שקדמה לאירוע הייתי נתונה תחת לחץ ומתח נפשי רב בעבודה . האם לחץ ומתח נפשי רב וקיצוני יכול לגרום לכך?

תשובת פרופ' פוקס:

קיים קשר בין מצבינו הנפשי לבין מצב בריאותינו. ידוע שמצבי לחץ יכולים לגרום למחלות לב ולהחמיר הפרעות בקצב הלב. עם זאת, קשה למצא קשר סיבתי ישיר בין מצבי לחץ לדופק לב איטי. השתלת קוצב בגיל 38 היא דבר לא שיגרתי ובמקרה שלך כנראה מדובר בבעיה מולדת.

 

 

חזרה לראש הדף