אתר מידע לחולים: מחלות לב - הפרעות בקצב הלב, בעריכת פרופ' תרצה פוקס
מחלות לב
ייעוץ רפואי
אקטואליה
חדש באתר

צינטור וירטואלי

"חבר קופת חולים" - שיר סטירי מאת פרופ' דוד מוסקונה

פורומים חדשים

פורום 1:

שאלות ותשובות עם פרופ' פוקס

פורום 2:

פורום חופשי להחלפת רשמים ודעות על מחלות לב, קוצבים, אבלציה והפרעות קצב לב

 

לפרטים נוספים אודות הפורומים...

כדאי לדעת
מה זה אלקטרופיזיולוג?

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פורום הפרעות קצב לב, שאלות ותשובות

פורום

פורום לשאלות

שאלות ותשובות

שו"ת דף 1

שו"ת דף 2

שו"ת דף 3

 

כל השאלות – כל התשובות

 

שאלות נפוצות וטיפוסיות

 

דף מספר 3

ייעוץ רפואי אישי
בי"ח אסף הרופא:
(08) 977-9730
מרפאה פרטית:
(03) 616-4042

13) אני בת 58, עברתי 3 צינטורים ובאחרון נמצאה "איסכמיה". רציתי לדעת מה זה "איסכמיה", ומהם הדרכים לטפל בבעיה?

תשובת פרופ' פוקס:

"איסכמה" היא המונח המקצועי לחוסר אספקת דם ללב. מצב זה נגרם בדרך כלל עקב סתימה או סתימה חלקית של כלי דם באיזור הלב. חוסר אספקת דם ללב גורם לסבל של רקמת הלב והוא אשר בדרך כלל גורם לאנשים לכאבים בחזה. אם כלי הדם נסתם לגמרי, נפסקת אספקת הדם לחלוטין לאיזור מסוים בלב והרקמה מתה. זה מה שקורה בהתקף לב.

פרוצדורת צינטור נעשית כאשר יש חשד לסתימה של כלי דם, ומאפשרת לרופא לאתר את האיזור הסתום. בזמן הצנטור, יש אפשרות לפתוח את העורק הסתום על ידי בלון והשתלת תומך (סטנט). במידה ואין אפשרות לפתוח את העורק בזמן הצינטור, קיימת גם אפשרות לטפל בסתימה על ידי תרופות.

 

14) אני בחור בן 23. לאחרונה אני נתקף בדקירות בחזה. הרגשה זו היא בעיקר בלילה, וחולפות תוך זמן קצר. הופניתי לבדיקות מקיפות במכון הלב והכל היה תקין לחלוטין. אבי לקה לאחרונה בהתקף לב בגיל 49 ועל כן אני מודאג. איני מעשן, אני צמחוני מזה 15 שנה ואני שומר על כושר גופני. מה אפשר לעשות כדי להרגיע את חששותי?

תשובת פרופ' פוקס:

אם כל הבדיקות תקינות, אתה יכול להיות רגוע. אתה עושה את הדבר הנכון ואמצת לעצמך הרגלים טובים. הרגלים אלה כמובן מקטינים את גורמי הסיכון למחלת לב. דקירות בחזה לזמן קצר בעיקר בלילה אינם מיחושים טיפוסיים למחלת לב. הנקודה החשובה יותר היא העובדה שאביך לקה בהתקף לב בגיל צעיר. תורשה היא בהחלט גורם סיכון למחלות לב. בנושא התורשה אין הרבה מה לעשות בשלב זה. במקרה שלך כדאי לבדוק רמת כולסטרול ורמת הומוציסטאין בדם. אם הכל בסדר, ניתן להיות רגוע, אך להקפיד ולעבור בדיקות תקופתיות אחת לשנה.

15) בני , כיום תינוק בן 9 חודשים. בגיל חודש הוא אובחן עם שריר לב מעובה של 13 מ"מ. האם תוכלי לאמר לי קצת יותר על משמעותו של ממצא זה ומה ניתן לעשות?

תשובת פרופ' פוקס:

שריר מעובה מעיד על מחלה של שריר הלב. זו מחלה מולדת ובהרבה מקרים יכולה לפגוע במשפחות שלמות. כאשר שריר הלב מעובה, תפקודו של הלב לקוי. הסיבה לכך היא כי שריר לב מעובה אינו יכול להרפות את עצמו, ולכן קשה ללב להתמלא בדם. משמעות הדבר היא כי הלב בתפקודו כמשאבה, עובד באופן חלקי בלבד, ואינו יכול להזרים את כל כמות הדם שהוא צריך להזרים לגוף.

עקב כך, לכשיגדל הילד, הוא יתלונן על עייפות וקוצר נשימה. במחלה זו יש גם סכנה של התפתחות הפרעות בקצב הלב.

כדאי להתייעץ עם קרדיולוג כי מחלה זו מופיעה במספר אופנים, קלים יותר וחמורים יותר והטיפול שונה ממקרה למקרה. במקרים חמורים במיוחד, יהיה צורך בעתיד להשתיל לילד (לכשיגדל) דפיברילטור.

 

16) לאבא שלי (בן 67) הושתל לאחרונה קוצב לב. מטרתה המוגדרת של ההשתלה היא להגדיל את מספר פעימות הלב. עד כמה שאני מבין, השתלה של הקוצב, אמורה היתה גם לשפר את איכות חייו. דאבונינו, אין אנו רואים זאת. אודה לך אם תסבירי לנו למה אין אנו רואים את השיפור המיוחל ומה ניתן לעשות בנידון?

תשובת פרופ' פוקס:

גורמים רבים יכולים להשפיע על איכות חייו של מטופל שבגופו הושתל קוצב לב. יש להתייעץ עם אלקטרופיזיולוג ולעבור עמו בצורה מסודרת על רשימת התרופות שהוא נוטל. יש גם לבדוק את הקוצב ולוודא שהקוצב תוכנת בצורה אופטימלית למצבו של אביך. ראה סיפור מעניין של "ז'קי", בהקשר זה ב"יומנו של חולה" באתר זה.

 

חזרה לראש הדף